O autorze
Przez kilkanaście lat po ukończeniu studiów pracowałem w redakcjach dzienników i tygodników. Zaczynałem od „reportera – krawężnika” zbierając na ulicach drobiazgi nadające się na notkę ostatniej strony w gazecie.
W tygodnikach byłem już „publicystą” zajmującym się kulturą, ale też ekonomią. W miesięczniku „Reporter” byłem „reportażystą”. Ten etap aktywności zawodowej zakończyłem jako „komentator”. Moja twórczość jest dostępna głównie na „papierze”, w bibliotekach i archiwach.
Jej część oraz niektóre moje osiągnięcia jako wydawcy udostępniam tutaj
Jestem związany z wyższymi uczelniami jako wykładowca oraz ekspert ds. zarządzania projektami badawczymi i komercjalizacji wyników badań naukowych.

Zamiast zdjęcia profilowego zamieszczam portret autorstwa wybitnego australijskiego artysty, Jasona Moneta, prawnuka Claude’a Moneta.

Zapraszam do jego pracowni.

Publikowane w blogu teksty są chronione Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W przypadku powoływania się na nie, proszę podać źródło oraz nazwisko autora. Zdjęcia niepodpisane imieniem i nazwiskiem lub wskazaniem źródła są mojego autorstwa.

Oficjalne strony internetowe:
Biografie
Autor Widmo
Biografia Jerzego Maksymiuka
Facebook
Instagram

Dalekie, krakowskie, echo Marcina Groblicza

Krakowski Kazimierz. Plac Wolnica. Metalowe, przeszklone drzwi i niewielka witryna okratowane od wewnątrz. Na szybie napis: „Pracownia lutnicza. Stanisław Kurkowski. Artysta – Lutnik”. Stąd rozlega się echo skrzypiec Marcina Groblicza.

Stanisław Kurkowski nie mówi o sobie: „Jestem uczniem Franciszka Marduły”, mówi: „Wychowałem się w domu Marduły wśród suszących się klepek na instrumenty”.

Mistrz krakowskiego lutnika w 1959 r. na Światowej Wystawie współczesnej altówki w Ascoli Piceno we Włoszech zdobył tzw. Duży Srebrny Medal. Było to największe osiągnięcie polskiej sztuki lutniczej. Jest autorem i budowniczym wielu własnych modeli skrzypiec. Najbardziej znane są „Juhasy”. Inspirowane modelami skrzypiec klasycznych XVII wiecznej szkoły polskiej, ale wyraziście nawiązujące do stylistyki instrumentów podhalańskich.

Foto: Oficjalna strona Pracowni F.S Marduła

Wielu – dziś wybitnych – lutników z Polski, Belgii, Holandii, USA, Norwegii, to uczniowie Marduły.
Z pracownią bardzo blisko związani, a nawet zaprzyjaźnieni byli i ciągle są najwybitniejsi wirtuozi skrzypiec: Irena Dubiska, Henryk Szeryng, Eugenia Umińska, Wanda Wiłkomirska, czy Nigel Kennedy.
Franciszek Marduła ostatnie swoje skrzypce zbudował w wieku 96 lat (Antonio Stradivari – w wieku 93 lat).

Z pracowni Marduły Stanisław Kurkowski trafił do pracowni lutniczej w Holandii. Tam miał niepowtarzalną okazję asystować w renowacji i naprawie historycznych instrumentów od Stradivariusa poczynając. Mimo kuszącej oferty pozostania w holenderskiej pracowni przyjął zaproszenie od polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki i wrócił do kraju. „Holandia jest płaska, a ja jestem z gór”.


W ciągu trzydziestu pięciu lat jego pracownia trwale wrosła w kazimierski Plac Wolnica, a jej witryna jest jedną z atrakcji turystycznych. Niewiele jest miejsc, gdzie zaglądając z ulicy przez szybę można zobaczyć wnętrze pracowni i lutnika przy pracy. Przez te lata Kurkowski przyzwyczaił się, że w sezonie turystycznym pracuje tête-à-tête z turystami. Męczące i zakłócające pracę są prośby o wykonanie zdjęć pracowni. Ale często się zgadza.

Na co dzień Stanisław Kurkowski zajmuje się naprawą skrzypiec, korektą smyczków i konserwacją instrumentów historycznych. Równolegle buduje instrumenty wg własnej architektury.
Podczas wizyty w pracowni zauważyłem, pośród instrumentów w budowie, charakterystyczną główkę smoka. To niezwykłe… Replika Groblicza?

Z zaplecza pracowni Stanisław Kurkowski przynosi gotowe już skrzypce z główką smoka.Niestety, to nie replika skrzypiec Marcina Groblicza. Główka wprawdzie jest skopiowana, ale model instrumentu nawiązuje do dzieł Giuseppe Bartolomeo Guarneriego (na jego skrzypcach „Il cannone” koncertował Niccolo Paganini).

Instrumenty z pracowni Kurkowskiego mają szczególne przeznaczenie: mają być pamiątką dla dzieci artysty – lutnika. Stąd na odwrocie główki znajdują się inicjały.


Pracownię Stanisława Kurkiewicza można zwiedzać
Wejście jest tutaj
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...